Sākums > Politika > Nodokļu sistēma Latvijā

Nodokļu sistēma Latvijā

Šodien sāku diskusiju ar Salvi Lapiņu par progresīvo nodokļu sistēmu. Dēļ tā, ka man nesanāk 140 zīmēs izskaidrot savu pozīciju, top šis ieraksts.

Tātad ļoti bieži notiek diskusiju, vai Latvija ir vajadzīga vai nav vajadzīga progresīvā nodokļu sistēma. Jautājums, kurš tiešām ir interesants un svarīgs. Šajā ierakstā mēģināšu izklāstīt divus jautājumus:
1) Kāda ir Latvijas nodokļu sistēma Latvijā šobrīd;
2) Kādai tai vajadzētu būt.

Jāsāk ir ar terminu definīciju:
1) Neprogresīva nodokļu sistēma ir tāda sistēma, kad ir fiksēta vienu nodokļu likme. Apzīmēsim: A – ienākumi, b – nodokļu likme un T – nodoklis. Attiecīgi nodoklis tiek aprēķināts pēc formulas T = A * b, kur b ir fiksēta (konstanta) likme.
2) Progresīva nodokļu sistēma ir tāda, kurā nodokļu likme ir mainīga atkarībā no ienākumu lieluma.

Progresīvo nodokli var definēt vairākos veidos. Vikipēdiā ir minēti trīs veidi:
1) Trepe. Definē K sliekšņus un K likmes. Nodokļa apjomu aprēķina pēc formulas:
T = \sum_{i=1}^{K-1} min \left( A_{i+1} - A_{i} ; max \left( 0 ; A - A_{i} \right) \right) b_{i} + max \left( 0 ; A - A_{K} \right) b_{K}
Tātad, ja par ienākumiem, kas ir intervālā A_{i} un A_{i+1} tiek piekārtota likme b_{i}. Loģiski ir definēt A_{1} = 0.
2) Viena nodokļu likme un viens slieksnis. Ienākumi, kas ir zem slikšņa netiek aplikti ar nodokli. Jāmin tas, ka šis variants ir pirmā varianta apakšgadījums, kurā K = 2, A_{1} = 0, A_{2} ir definētais slieksnis, b_{1} = 0 un b_{2} ir definētā nodokļu likme.
3) Nodokļu likmi rēķina kā linearu funkciju no ienākumu lieluma.

Secinājums ir tāds, ka šobrīd Latvijā jau ir ieviesta progresīvā nodokļu sistēma – atbilstoša otrajam variantam. Tātad neapliekamais minimums ir progresīvās nodokļu sistēmas elements. Ienākumu daļa, kas ir zem neapliekamā minimuma, netiek aplikta ar nodokļiem, bet ienākumu daļa virs neapliekamā minimuma tiek aplikta ar nodokļiem.

Tātad ir iespējami trīs varianti:
1) Atsakamies no neapliekamā minimuma un tad mums būs īsta neprogrsīvā nodokļu sistēma – jebkuram ienākumam tiek pielietota vienāda nodokļu likme. Tātad tiem, kas iestājas pret progresīvo nodokļu sistēmu, ir jāiestājas par neapliekamā minimuma atcelšanu. Citādi nonākam pretrunās;
2) Lietojam tagadējo sistēmu, kuru es sauktu par vāji progresīvu sistēmu;
3) Veidojam sistēmu, kas ir vairāk progresīva nekā tagadējā.

Progresīvā nodokļu sistēma ir sociāli taisnīgāka sistēma. No 1000000 Ls samaksāt 25% nodokli ir daudz vieglāk nekā 25% no 100 Ls.

Cerot uz diskusijas turpinājumu.

KategorijasPolitika
 1. davix
  18.09.2011 plkst. 01:37

  Ir jau vēls, tā ka plašāk par progresīvo nodokļu sistēmu citu dienu. Pāris atziņas noteikti saglabājušās no nodokļu politikas priekšmeta iekš maģistratūras. Tā, ka plašāk uz citu reizi.

  Bet viens ir skaidri un gaiši redzams apsurds, ko pozicionē diemžēl arī manis atbalstīta partija – ka no vienas puses tiek pozicionēts, ka Latviju veidosim pēc Ziemeļvalstu parauga un ka Latvijas mērķis ir sasniegt Ziemeļvalstu labklājības līmeni, bet kad runa ir par progresīvo nodokli, tad pēkšņi tiek ieviests kautkāds jauns termins pakāpeniskā, daļējā un vēl sazin kāda tur progresivitāte.

  Vai nu ir progresīvo nodokļu sistēma vai nav. Un Latvija nekad nesasniegs un nav nemaz pat jēgas uzstādīt mērķi sasniegt Ziemeļvalstu labklājības līmeni, ja netiek sākts ar Progresīvo nodokļu sistēmu.

 2. vdl
  18.09.2011 plkst. 09:33

  nevajag aizmirst – 1000000 Ls nopelniit ir daudz gruutaak kaa 100 Ls.

 3. KasparsM
  18.09.2011 plkst. 10:55

  >> nevajag aizmirst – 1000000 Ls nopelniit ir daudz gruutaak kaa 100 Ls.

  Ne vienmēr. Lai nopelnītu 100 Ls, cilvēkam var būt katru dienu smagi jāmazgā grīdas vai jārok grāvji, bet lai nopelnītu 1 milj. pietiek, ja tev pieder apmēram 10 milj. vērtas akcijas, kuras tu esi saņēmis mantojumā.

 1. No trackbacks yet.

Komentēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: