Sākums > Statistika > Statistika un partiju reitingi

Statistika un partiju reitingi

Šobrīd viena no pieprasītākajām statistikām Latvijā ir politisko partiju reitingi. Pieprasījums noteikti ir liels, jo tos cenšas noteikt pat vairākas pētījumu firmas – GfK, Latvijas Fakti, SKDS un gan jau arī citas. Rezultātu salīdzinājumu itkā var apskatīt publicētu “ir” mājas lapā. Bet tur ir jāuzmanās ar salīdzināšanu, jo īsti salīdzināmi tie rezultāti nav – dažādi periodi, dažādas aprēķinu metodoloģijas (procentu summas ir diezgan atšķirīgas). Jebkurā gadījumā secinājums ir tāds, ka šī statistika šobrīd ļoti pieprasīta, kas ir loģiski.

Jautājums, kāpēc LR Centrālā statistikas pārvalde (CSP) nepiedalās šajā procesā? Ir skaidrs, ka CSP ir piemērotākie rīki un informācija, lai šādu pētījumu izveidotu. Šo pētījumu pat nebūtu jātaisa kā atsevišķu pētījumu, bet to varētu pievienot pie kāda esoša nepārtrauktā apsekojuma – piemēram pie “Iedzīvotāju apsekojuma par darījumu un atpūtas braucieniem”. Protams, var jau diskutēt, ka šis viens papildus jautājums palielina respondentu slodzi, ka tas varētu ietekmēt pamatapsekojuma rezultātus, bet domāju, ka šis nav tas gadījums. Pirmkārt tas ir tikai viens jautājums – attiecīgi respondentu slodzes pieaugums ir minimāls. Protams šo jautājumu “Par kuru partiju Jūs balsotu?” būtu jāpievieno anketas beigās, lai tas neradītu kādas negatīvas asociācijas respondentam, kas ir piekritis piedalīties pamatapsekojumā. Es pat domāju, ka varētu riskēt un šādu jautājumu pievienot arī “Darbaspēka apsekojuma” pēdējās reizes intervijai.

Rezultātā CSP pirmsvēlēšanu laikā varētu publiskot savu politisko partiju reitingu, kas konkurētu ar privāto firmu saražoto. CSP dabūtu papildus publicitāti, kas ir svarīgi. Un sabiedrībai būtu vēl viens uzticams politisko partiju reitings pirms vēlēšanām.

Šoreiz protams vilciens ir aizgājis, bet uz nākošajām pašvaldību un Saeimas vēlēšanām gan varētu šo realizēt. Jautājums paliek, kāpēc šoreiz tas netika realizēts – laikam atkal nav nostrādājis mārketings – CSP nav ieraudzījusi nišu, kur ar maziem resursiem var izdarīt sabiedrībai un sev labu darbu.

Jāpiebilst gan, ka neesmu lasījis, ka kāda cita valsts statistika ar kaut ko tādu nodarbotos, bet kāpēc, lai mēs nebūtu pirmie. OK, var jau būt, ka neesmu saskatījis kādus zemūdens akmeņus šādai darbībai – tāpēc droši komentāros rakstiet savas domas!

KategorijasStatistika
 1. davix
  14.09.2010 plkst. 22:47

  nu vispār es nezināju, ka CSP kautko dara mārketinga jomā vai arī ir kāds cilvēks kas ar to nodarbojas iekšienē. man jau aizdomas, CSP mārketings beidzās pie preses sekretāra. tāpēc es nebrīnos, ka nekas netiek darīts šajā jomā.

  par zemūdens akmeņiem, domāju, ka CSP un šoreiz es piekritīšu, grib pēc iespējas mazāku saistību, publicitāti ar partijām un politiskām lietām. Ņemot vērā jau tā slikto CSP slavu sabiedrības uzskatos, ka visus rādītājus diktē politiķi un CSP visu pieregulē kā “augšām” vajadzīgs.

  Pie tam arī var rasties zināmā mērā interešu konflikts, jo partijas respektīvi politiķi lemj par CSP budžeta apjomu. Tāpēc varbūt vēlviens iemesls kāpēc netiek veikti kādi politiskie apsekojumi.

  • 15.09.2010 plkst. 10:20

   Kaut kas jau tiek darīts marketinga jomā – piemēram sadaļa “Statistika skolotājiem un skolēniem” (http://www.csb.gov.lv/csp/content/?cat=9650). Ļoti jauka sadaļa un noderīga (cerams) sabiedrībai. Bet protams šādi (ārpus Valsts statistiskās informācijas programmas) darbiņi būtu vajadzīgi daudz vairāk.

   Pareizi jau Tu saki, ka šādā veidā veidā CSP var celt savu reputāciju sabiedrības acīs. Un tas iespējams atmaksātos ar to, ka sabiedrība vairāk gribētu sadarboties ar CSP (rezultējoties ar augstākiem atbildētības līmeņiem).

   Tātad atliek vien piebilsts – keramies pie darba :)

 1. No trackbacks yet.

Komentēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: